ASUS TUF Gaming VG249Q OYUNCU MONİTÖR TAVSİYESİ

ASUS markasının oyuncular için çıkarttığı uygun fiyatlı f/p monitörü VG249Q için kısa bir makale hazırlamaya karar verdim çünkü moniyör gerek tasaımı gerek özellikleri ile beni oldukça cezbetti.Monitörde kullanılan panelin ıps teknolojisini kullanmasından dolayı geniş görüş açısı sunmakta ayrıca görüş açılarıda oldukça geniş.Monitöre yanlardan bakmak zorunda kaldığımız zamanlarda renklerde bozulma minimum seviyede. IPS panellerde önceden gecikme değerleri tn panellere göre geride kalıyordu lakin günümüzde değerler birbirine yaklaşmış durumda. VG249Q  modelinde de ıps panel kullanılmasına rağmen 144 Hz yenileme hızı bulunmakta.Günümüzdeki yeni nesil oyunlarda ekran kartınızın 140 Hz kolay kolay karşılayamayacağını varsayarsak gayet yetertli olacağını söyleyebiliriz.Ayrıca 60 Hz ile 144 Hz arasındaki fark göz ile görülebilir seviyedeyken 144 Hz ile 240 Hz arasındaki farkı anlamak çok güç.

Yani kazandığınız kullanıcı deneyimi fazladan harcadığınız paraya değmiyor.Monitörde kullanılan Freesync teknolojisi sayesinde de ekran kartınızın(eğer destekliyorsa)monitörle olan uyuşmazlığı ortadan kalkıyor.Bu sayede kare atlamalarını ve takılmaları en aza indirip pürüzsüz bir görüntü elde edebiliyorsunuz. Mönitörde kullanılan bir diğer teknoloji ise ASUS ASUS Shadow Boost teknolojisi parlak alanları aşırı aydınlatmadan oyunlardaki karanlık bölgelerin daha net görünmesini sağlıyor. Böylece hem izleme deneyimi genel olarak daha iyi hale geliyor hem de haritanın karanlık bölgelerinde saklanan düşmanları daha kolay bulabiliyorsunuz.teknolojisi. Peki ne bu shadow boost?

Parlak alanları aşırı aydınlatmadan oyunlardaki karanlık bölgelerin daha net görünmesini sağlıyor. Böylece hem izleme deneyimi genel olarak daha iyi hale geliyor hem de haritanın karanlık bölgelerinde saklanan düşmanları daha kolay bulabiliyorsunuz.

Son olarak ergonomisinden de bahsedelim. Ergonomik bir standa sahip olan TUF Gaming VG249Q, eğme, döndürme, çevirme ve yükseklik ayarı ile en ideal pozisyonu kolayca bulmanızı sağlar. Ekran ayrıca duvar montajı için VESA uyumludur.

SONUÇ:günümüzde oyuncu ekipmanları almak çok güç.Gerek dolar kuru gerek alım gücü birçok konuda elimizi kısıtlıyor lakin teknoloji hızla ilerlemekte.2 yıl önce amiral gemi modellerinde kullanılan teknolojilerin bugün giriş seviyesine indiğini görmekteyiz.Asus VG249Q Tamda böyle bir monitör.Bu fiyat sekmentinde ihtiyaçlarını karşılayabilecek ve sizi pişman etmeyeceğini düşünüyorum. Tabiki kampanyaları kovalamak şartıyla.