Elektrik Üretmek İçin Uçurtma Uçurmak İster Miydiniz?

Enerji yaşantımızın vazgeçilemez ihtiyaçları arasında yerini korumaya devam ederken hem çevre dostu, hem ucuz, hem eğlenceli yeni elektrik üretim yolu gelecekte uçurtma uçurmak olacak gibi duruyor. Hollanda’da yapılan bir araştırmada, yerde bulunan jeneratöre zincirle bağlanan ve 800m yüksekliğe çıkan bir uçurtmanın 10 kW elektrik ürettiği tespit edilebildi.  100 MW’lık enerji elde edilmesi ise 100 bin hanenin elektriğinin bu sistemle karşılanabilmesi anlamına geliyor.

Yapılan araştırmalar birçok ülkenin dikkatini çekerken başta Almanya olmak ürede proje geliştirme süreçlerine başlanırken İngiltere’nin amacı ise denizlerde uçurtma istasyonları oluşturmak. Şu anki teknoloji ile sadece 200m’ye kadar bir rüzgâr enerjisi kullanılabiliyorken, yeni geliştirilen bu sistem sayesinde daha yüksekte bulunan güçlü ve kalıcı rüzgârlara ulaşılıyor. Şu ana kadar denenen uçurtma büyüklükleri 15,25 ve 50metrekare büyüklüklerinde. 2007’den itibaren geliştirilmeye devam eden çalışma sırasında çok farklı bölgelerde çeşitli uçurtma uçurma denemeleri ile de deneysel çalışmalarına devam ediyor.

Proje geliştiricilerinden bir anaokulu öğretmeninin ve çocukların da projeye ilham verdiğini ve ileride bu sistemlerin görsel olarak insanları eğlendireceğini, örneğin kocaman bir ejderha gibi gözükebileceklerini de öğreniyoruz. Kim bilebilir, belki ileride telefonlarımıza küçük uçurtmalar takarak şarj edebiliriz? Geleceği düşünen uçurma üreticisi olan şirketler en yükseğe ulaşabilen uçurtalar konusunda şimdiden yarışa girmiş durumda.