FATİH PROJESİ İLE DAĞITILAN TABLETLER İÇİN ANDROİD KISITLAMASI KALDIRILDI

Geçtiğimiz yıllarda eğitimi güçlendirmek ve teknolojiyi daha verimli bir öğrenimaracı olarak kullanmak amacı ile yapılan fatih projesi kapsamında ilk öğretim ve lise öğrencilerine milyonlarca tablet dağıtıldı.Ayrıca sınıflara da akıllı tahtalar yerleştirilerek bu projenin tam bir dijital eğitim reformu olması amaçlandı.Projenin ne kadar verimli olduğu tartışılsa da teknolojinin böyle faydalı amaçlar ile kullanılmaya çalışılması hem benim hemde öğrencilerin heyecanlanmasına neden oldu.

Proje kapsamında dağıtılan tabletlerin sadece eğitim amacı ile kullanılmasını garantilemek amacı ile birçok yazılımsal kısıtlaması mevcuttu.Fatih projesinin yenilenmemesi ile zamanla kullanım dışı kalan tabletlerin yeniden kullanılabilmesi amacı ile bu kısıtlamalar kaldırıldı.

Bu konuda web sitelerinde şu şekilde bahsediliyor:

Teknolojinin yeteneklerinden faydalanarak eğitim ve öğretimi güçlendirmek ve fırsat eşitliğini sağlamak adına yapılan yeniliklerden bir tanesi de FATİH Projesi kapsamında dağıtılan tabletlerdir.Tabletler sayesinde eğitsel içeriklere ulaşmak okul sınırlarını aşmış, öğretmen ve öğrenciler istedikleri her zaman ve her yerden bu içeriklere ulaşma şansına sahip olmuşlardır.Tabletlerin eğitim öğretime katkısını artırmak amacıyla ETAP ROM’lar yayınlanmıştır. ETAP ROM’ların tabletlere kurulması ile tabletler MDM kontrolü dışına çıkarak sınırlama olmaksızın kullanılabilmektedir.

Tabletlerin kısıtlamasını kaldırmak için ayrıca bu yazımıza bakabilirsiniz. https://qoolog.com/2021/05/06/fatih-etab-5-yasal-rom-yukleme/