Metin2 Oyunu Neden Halen Seviliyor?

Metin2, bizim çocukluğumuzdur. Umutlarımız ve hayallerimizdir. Kazanmayı, yenmeyi ve savaşı Metin2’de öğrendik. İleriki yaşlara gelen çoğumuz hala metin2 oynamakta. Metin2 oyunu milyonlarca pvp serverleriyle dünyada en çok oynanan oyun olmuştur. Hemen her gün bir pvp oyunu daha ortaya çıkmakta bazıları turnuvalarla açılış ödülleri dağıtmaktadır. Cuma günleri başlangıç yapan Metin2 pvp oyunlarında ilk saflarda yerini almak isteyen oyucular tatlı bir heyecan içindedirler. İnsanoğlunun kazanmak ve kendini ispat etmek arzusu, 3 boyutlu bu oyunla gün yüzüne çıkmıştır

Yaşlarımız ilerlese de çoğumuz kaçamak yapıp Metin2 oynarız. Eski zamanların Commodore64 ve Amiga bilgisayarlarına, atarilere özlem duyan ve yaşı 50 lere dayanmış olanlar olduğu gibi; orta yaş kesimi de gençliğinin Metin2’sine özlemle doludur. “Eski bayramlar” terimini kullananlar aslında bayramların eskimediğini, sadece harçlık verecek yaşlara geldiklerini anlatmaya çalışırlar. Metin2 de böyledir. Eski zamanın oyunları tutku ile doluydu, tüm dünyamız onlar üstüne kurulu idi. Şimdi ise milyonlarca oyun ortaya çıktı, al birine vur ötekisine, hepsi para kazanmak ve kullanıcılar üzerinden yarar sağlamak amacındalar.

Hayatın gündelik koşuşturması, stresin artması gibi nedenler dinlenme ihtiyacını doğurur. Aslında oyun oynamak hareketsizlik değildir. Özellikle Metin2 oyunu neden hala seviliyor? Sorusunun yanıtı bu uğraşıda gizli. Metin2, oynayarak dinlenmek için en uygun uğraşılardan biridir. “Farm Yapmak”, “Kasılmak”, “Ws Atmak” gibi değimlerle bildiğimiz bu oyun her yönüyle bizim sığınağımız oldu. Gençliğimizde sabırsızlıkla beklediğimiz sabahlarda az mı dolunay kılıcı düşürmek için vadiye gittik. Dükkânımız kapanmasın diye hiç mi bilgisayarımızı sürekli açık bıraktık. Basit yükseltme itemleri satarak bile mutlu olmadık mı?

Gameforge, Metin2’yi ilk çıkardığında sayısız özelliklerle gündeme bomba gibi düştü. Günümüzde artık kimse Gameforge’ye bağlı değil. Metin2 yazılımı artık açık kaynak lisanslı ve geliştirilebilir olarak piyasada yerini almış durumda. Sayısız kodlamalar, maplar (Haritalar), etkinlikler, karakter ve eventler eklemek için kolay imkânlar sunuldu. Çoğu sunucu sahibi para kazanmak için kurduğu serverlerin reklamlarını yapmaya, ödüllerle teşvik etmeye başladı. Metin2 neden bu kadar seviliyor? Diyenlere Metin2 oyun oynayarak ve oynatarak para kazanılabilen bir ortamdır demek lazım. Yang, bar ve won satışlarıyla birçok Pvp oyun alışveriş siteleri açıldı. Server sahipleri her ne kadar bunu bilseler de kendileri için de gizli bir kazanç kaynağı olan bu siteleri kullanmaktan çekinmez ve karşıymış gibi dururlar. Neden mi?

Kendi ürettiğiniz oyun item ve parasını satmak basit ve karlı değil mi? Metin2’yi seviyoruz ve hiçbir oyun asla onun yerini tutmayacaktır. Steam ortamında da yerini alan Metin2 hala daha ücretsizdir