SANDBOXİE İLE SANAL DİSK OLUŞTURARAK BİLGİSAYARINIZI SÜPHELİ PROGRAMLARDAN KORUYUN

Sahte yazılımlar, casus yazılımlar ve kötü amaçlı yazılımlarla uğraşmaktan bıktınız mı? İstenmeyen yazılımları kaldırmak için çok fazla çaba ve  saat mi harcıyorsunuz? Tanımadığınız Web bağlantılarını tıklamaktan mı çekiniyorsunuz? O zaman sandboxie ile tanışma zamanınız gelmiş.

Sandboxie şüphe duyduğunuz dosyaları, programları çalıştırmanız için bilgisayarınızda güvenli bir alan yaratmanızı sağlayan Türkçe dil desteği bulunan ücretsiz bir programdır. Herhangi bir programın kötü amaçlı yazılımlar içermesi gibi durumlarda bilgisayar sisteminize sızmalarını ve sistem değişiklikleri yapmasını engeller.

Yukarıda ki iki resimde basit bir şekilde program işleyişini anlayabiliyorsunuz. Kırmızı oklar, çalışan bir programdan bilgisayarınıza program tarafından yapılan değişiklikleri ifade ediyor. Sabit disk/HDD (korumalı alan yok) isimli birinci kutu, normal şekilde çalışan bir programın ikinci resimde bilgisayarda yaptığı değişiklikleri kırmızı küçük karelerle gösteriyor.  Dağınık ve kontrol dışı. Sabit disk (sandbox ile) isimlendirilmiş birinci resimdeki ikinci kutu, Sandboxie altında çalışan bir programın değişikliklerini gösteriyor.  İkinci resimdeki ikinci kutuda, Sandboxie’nin değişiklikleri yakalayabildiğini ve bunları sarı ile gösterilmiş çerçeveyle ifade edilen sanal alan içinde izole edebildiğini görüyoruz. Ayrıca, değişiklikleri bir arada gruplandırması hepsini bir kerede silmeyi kolaylaştırdığı anlamına geliyor.

Sandboxie içerisinde web tarayıcınızı çalıştırdığınızda; indirilen tüm şüpheli dosyalar Sandboxie içerisinde kapalı kalır ve olumsuz bir durum olsa bile kolayca tarafınızca temizlenebilir. Zararlı olduğunu düşündüğünüz yazılımları bu program aracılığıyla oluşturduğunuz sanal diskte açabilirsiniz. Sanal disk içinde açmış olduğunuz bu zararlı yazılımlar bilgisayarınıza asla sızamaz. Sandboxie altında internet gezintisi yaparken arama geçmişiniz, çerezleriniz ve önbellekte saklanan geçici dosyalar Windows’unuza sızamaz. Epostanızda herhangi bir gizli virüs, zararlı yazılım içeren dosya varsa Sandboxie içerisinde açıldığı takdirde asla bilgisayarınıza bulaşamaz. Bilgisayardan ayrı izole (korumaya alınmış) edilmiş bir alanda programları kurmanızı sağladığı için Windows sisteminizin hep temiz ve sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca istediğiniz bir programı Sandboxie sayesinde oluşturduğunuz sanal disk içinde kurarsanız, bilgisayarınızın yavaşlamasının da büyük seviyede önüne geçebilirsiniz. Sanal disk içine kurduğunuz programları kaldırırken bilgisayarınızda asla iz kalmaz. Sandboxie programı sayesinde bilgisayarınız asla zarar görmez ve yavaşlamaz.

Sandboxie Nasıl Kullanılır?

1)Programı kurduğunuzda program sistem tepsisine kurulur ve masaüstünüze bir kısayol oluşturur.

2)Program size Türkçe olarak bir açıklayıcı sihirbaz açacak ve mutlaka okumalısınız.

3)Kurulum hızlı bir şekilde tamamlanacaktır ve eğitim tamamlanınca Sandboxie control sayfasını göreceksiniz.

4)Sandboxie ile çalıştırılan her programın çalışma penceresi üstünde sarı bir çizgi, renk belirecektir.  Bu sekilde programın Sandboxie ile çalıştırıldığından emin olacaksınız.

Bu sayede bilgisayarınızda bir güvenli alan oluşturmuş olacaksınız.Zararlı olabileceğini düşündüğünüz zararlı yazılımları da güvenli bir şekilde test etmiş olacaksınız.