Twitter, tweet’lerden para kazanmanın bir yolu olan Tip Jar’ı tanıttı

Twitter Inc. bugün, kullanıcıların belirli tweet’lerle kendilerini etkileyen hesaplara para göndermelerine olanak tanıyan Tip Jar adlı bir bahşiş sistemini test ettiğini duyurdu.Bu yılın başlarında Twitter, insanların hesaplarından para kazanmalarına olanak sağlayacak bir dizi değişiklik için planlar hazırladı. Ortaya çıkan fikirlerden biri, çeşitli hesaplar için bir fiyat etiketi ile birlikte gelen “süper takipçiler” yaratmaktı. Başka bir fikir, Twitter’ın uygulamaya sunacağı bir bahşiş sistemiydi.

Test aşamasındaki özelliğin yalnızca İngilizce dilini kullanan belirli hesaplar için geçerli olacağını söyledi. Bu kişiler içerik oluşturucu, gazeteci, uzman olarak veya kâr amacı gütmeyen kuruluşlarda belirli bir kapasitede çalışacaklar. Ancak Jar, ileride daha fazla kişiye ve daha fazla dilde sunulacak. Twitter bir blog gönderisinde , twitler viral hale geldikten sonra insanların sık sık PayPal bağlantıları gönderdiğini fark ettiğini ve birisine nakit olarak takdir etmenin daha kolay bir yolu olacağını ekledi. Tip Jar’ın, Bandcamp, Cash App, Patreon, PayPal ve Venmo dahil olmak üzere birkaç tane ödeme seçeneği olacaktır ve en önemli nokta twitter bahşişten pay almayacak.

Twitter açıklamasında Bu, insanların Twitter’da maddi destek almaları için yeni yollar yaratma çalışmalarımızın ilk adımıdır.”dedi. Ayrıca bu hafta, Twitter web içeriği okuma platformu Scroll’u ve yılın başlarında haber bülteni aracı Revue’u satın aldı. Şirket, tüm bunların yayıncıların ve yazarların içeriklerinden daha fazla para kazanmalarına yardımcı olmak için bir itici güç olduğunu söyledi.

Yıllar boyunca eleştiriler, yayıncılar üzerinde zararlı bir etkiye sahip olan sosyal medya devlerinin üzerine yoğunlaşırken, içerik üreticilerin para kazanmak için çok az seçeneği oldu. Twitter bu boşluğu görmüş olmalı.