Windows 10 Parola Kurtarma Nasıl Yapılır

Daha önce Windows 10 bilgisayarınıza belirlediğiniz şifreyi unuttuysanız endişelenmeyin. Windows 10 parola kurtarma basit birkaç adımın uygulanmasıyla kurtarılmaktadır. Microsoft hesabı yada yerel hesaplar arasında bir seçim yapılmasıyla şifreyi değiştirme ihtimaliniz bulunmaktadır.

Microsoft hesabına tanımlı olan bir şifreyi kurtarmak aslında oldukça basit yöntemlerle gerçekleşmektedir. Fakat yerel hesaplar için bazı güvenlik sorularının cevaplarını aktif hale getirmeniz gerekmektedir. Genellikle parola sıfırlama adımı 3 sorunun başarılı şekilde girilmesiyle sıfırlama özelliği aktif olmaktadır.

Parola kullanılamadığı durumlar için yedek bir güvenlik anahtarı aktif hale getirilmelidir. Bunlar Windows tarafından sunulan çeşitli seçeneler arasında olabilir. Pin, güvenlik anahtarı, resimli parola veya parmak izi tanımlama olmaktadır. Hatta uygun bir cihazınız varsa yüz tanıma bile bilgisayarınıza yedek güvenlik olarak seçilmektedir. Bunun yanında ikili doğrulama adımlarının Windows cihazına uygulanması gerekmektedir.

Fakat bazı bilgisayarlar yine de şifrenin girilmesini kullanıcıdan talep etmektedir. Buda bilgisayarın kilitli konuma gelmesiyle doğrudan alakalı olmaktadır. Neler yapılabilir bakalım…

Microsoft Hesap Kurtarma İşlemleri

 • Bu durum yalnızca Microsoft hesabı olan kullanıcılar için geçerli olmaktadır. Yalnızca Windows 10 parola kurtarma işlemi için parolamı unuttum seçeneğine tıklanması gerekmektedir.
 • Sonrasında mail adresinizi onaylayın. Bilgisayarı açmak için kullanacağınız şifreyi nasıl alacağınızı seçin. Sonrasında kodu almak için seçeneğe tıklayın.
 • Gönderilen kod mail adresinize veya telefon numaranıza kısa mesaj olarak gönderilmektedir. İkisini de kontrol edin. Sonrasında kodu bilgisayardaki doğrulama kodu alanına girin.
 • Özellikle bu aşamada yeniden bir şifre belirlemeniz talep edilmektedir. Yeni şifrenizi oluşturun.
 • Yeni parolanın sisteme girilmesiyle tekrar oturum açma butonuna basılmalıdır.
 • Yeniden parola ekranına gelindiğinde yeni oluşturulan şifreyi sisteme girin.

Windows 10 Yerel Hesap Kurtarma

Microsoft her güncelleme sonrasında bazı opsiyonları devre dışı bırakarak bazı durumlarda çeşitli güçlükler yaratmaktadır. Özellikle kaybedilen şifre sonrasında yerel hesap sorunu bunlardan biri. Fakat yerel bir hesap kullanıyorsanız, izlenmesi gereken birkaç yol bulunmaktadır. Öncelikle yapılması gereken Windows ayarlar sonrasında hesaplar ve oturum açma seçenekleri ekranına gelinmesi olacaktır. Bu kısımda Windows cihazın nasıl açmak istediğinizi soracaktır. Burada yalnızca yapılması gereken parola seçiminden sonra güvenlik bağlantılarını güncelleme ekranına girilmesidir.

 • Burada ikinci bir güvenlik kodu oluşturulması için yerel hesabınızın parolasını girmeniz istenmektedir. Sonrasında güvenlik sorusu seçilmektedir.
 • Özellikle şifreyi bilmiyorsanız burada yapmanız gereken şifre alanındaki ok tuşuna tıklamanız olacaktır. Parola girilmediği için Windows hata mesajı verecektir. Sonrasında tamam butonuna basılmasıyla şifrenizi sıfırlayın seçeneği açılmaktadır.
 • Bu adımda belirlenen güvenlik sorusu yanıtını ekrana girin. Sonrasında oka tıklayarak enter butonuna basın.
 • Tebrikler bu aşamada Windows sizden yeni bir parola oluşturmanızı talep edecektir. Yeni parolanızı unutmayacağınız şekilde belirleyin ve enter tuşuna basın.
 • Sonrasında tekrar oturum açma ekranına gelerek yeni şifrenizle giriş yapmanız yeterli olacaktır.